Az állatvilág legnépesebb osztálya. Az eddig megismert állatfajok több mint 50 %-a ide tartozik. Kb. 1 000 000 fajról beszélünk. E szám tekintetéban sincs egységes vélemény. Napi szinten tűnnek el fajok és ugyanúgy írnak le újabbakat. Számuk lehet 3 000 000, vagy akár 30 000 000 is. Döntő többségük szárazföldi állat, de vannak vízben élők is.
Külsejükben nagyban eltérnek a többi állatfajtól. Testük szelvényezett, 2 részre tagolhatók: fej, tor és potroh. Mindegyik más-más funkciót lát el.
Méretben is igen változatosak. Vannak köztük óriások és törpék is. Jelenleg a legnagyobb rovar az óriás botsáska, a legkisebb pedig a parányfürkész. Tudományos megnevezésük "Insecta", magyarul "bevágottak". Testtájaikat ún. befűződések választják el, ezért kapták e nevet.
Legelső maradványaik Skóciából kerültek elő. Nekik még nem voltak szárnyaik, rövid lábakkal és csápokkal rendelkeztek. A Földön szinte mindenhol megtalálhatók. Európában 100 000 fajuk, míg hazánkban 27 000 faj ismert.
Legtöbb érzékszerve a fejen van, de érzékelők vannak még lábaikon is, ezek lehetnek szőrök vagy sörték. Ún csápjaik vannak, melyek a fej oldalán az elülső részen láthatók. Szintén a tájékozódást segítik.
Általában 1-1 pár szárnyuk van!Az elülső szárnypár módosult, kemény kitin. Nyugalmi helyzetben beborítja a hátulsó szárnypárt, illetve a potrohot is. Időnként lecserélik ezt a kitinvázat.
Jellemző rájuk a 3 pár láb, de a pókok 4 pár lábbal rendelkeznek.
Fejlődésük metamorfózissal történik: az egyik a pete-lárva-báb-kifejlett alak. Kinézetre nagyon különbözőek. A lárva állapot elnevezései:hernyó, kukac, pajor.
2 alosztálya van: szárnyas és szárnyatlan.
A másik fejlődési forma az átváltozás. Ez abban tér el az előzőtől, hogy hiányzik a báb alak.
A harmadik fejlődési típus a kifejlés. Erre jellemző, hogya petéből kikelő állatok hasonlítanak az imágóra.
Igen fontosak az élővilágban. Segítenek a növények beporzásában, és táplálékot jelentenek a többi rovarevő állatoknak. Nagyon fontosak az elhullott állatok,élettelen növényi anyagok, és a trágya további feldolgozásában, eltüntetésében.Ezzel ellentétben vannak köztük olyanok is, amelyek számunkra ártalmasak, károsak, gazdasági vagy egészségügyi szempontból. Viszont a káros rovarok legfőbb ellenségei szintén olyan rovarok, amelyek kordában tartják őket, a túlzott elszaporodástól.
Színezetüket tekintve a legkülönbek. Egyes fajok kitinváza színjátszó vagy fémes csillogású. Kevésbé vannak kitéve a rovarevő madaraknak.
A rovarokat a sárga szín többnyire vonzza, a kék pedig taszítja. Görögországban pl. ezért vannak az ajtók és ablakok kékre festve.
A rovarszépségverseny helyezettjei:
Picasso-poloska
Orchideamanó
Kacsafarkú szender
Fémdarazsak
Tüskés poloska
Rózsás juharlepke
Levélsáska
Pávapók
Arany teknősbogár
Azúrlepke
Tüskés virágsáska
Kobaltkék madárpók
Vörös pettyes jávai díszbogár
Tölgy díszbogár
Vannak köztük olyan kedvelt fajták, melyeket hobbi állatként tartnak nyilván:
Sok országban külön szervezetek foglalkoznak a rovarvilággal. Nálunk a Magyar Rovartani Társaság már 1910-ben megalakult, és javában túl van a 100. születésnapján. Címerállata a Mehádiai tapogatós bogár.